Cuma, Aralık 23, 2005

Dinlediğim albümler - The Books, Jens, Jana vb.

The Books
Merhaba,

Buraya fazla uğrayamadığımdan bahsetmiştim, zaten beş haftalık bir projenin de ortasında olduğumuz için yeni albümlere fazla yer veremiyorum. Ancak, bu yeni çalışmaları dinlemediğim anlamına tabii ki gelmiyor. Bu aralar yanımda dolaştırdığım albümler;

Jens Lekman - Oh you are so quiet Lens Jens Lekman
Geçtiğimiz sene ilk albümünü çıkaran Norveçli sanatçının single ve B-Side çalışmalarında oluşan bu albüm bence çok eğlenceli. Gerek şarkı müzikler, gerekse de şarkı sözleri ile kendini belli eden bir çalışma. Biraz Jonathan Richman, biraz da Kings of Convenience'in karışımı olmuş diyebiliriz. Bu arada Jens Lekman'in tam yeni albümünü yayınlayacakken, yazdığı şarkıları beğenmeyip, bundan vazgeçerek müzik harici bir iş aramaya başlaması ancak İskandinav ülkelerinde bulunan adil gelir dağılımının bir sonucu olsa gerek.

Jana Hunter - Black Unstaring Heirs of Doom
Bir çok eleştirmenen göre 2005 yılının en başarılı albümlerineden birini çıkaran Davendra Banhart'in yakın arkadaşı olan Jana Hunter'in albümü, Davendra'nın Cripple Crow'una çok benziyor. Eğer o çalışmayı beğendiyseniz bunu da kesin beğenirsiniz diye düşünüyorum. Folk tabanlı, vokal ağrlıklı, çok yavaş bir çalışma.

Rogue Wave - Descended Like Vultures
Subpop'un en son yayınladığı albümlerden biri olan Descended Like Vultures, özellikle 2006 yılında daha bir ünlü olacak gibi geliyor bana. Zaten Avrupa'ya gelmesi için bir sure geçmesi gerekiyor sanirsam. Neredeyse tüm şarkılarda bulunan catchy melodiler sayesinde bu grubun popüler olacağına kesin gözüyle bakıyorum.

The Strokes - First Impressions on Earth
Strokes'in modern müzik dünyasına çok şey kattığını düşünsem de hiç bir zaman onları en beğendiğim gruplar arasında sayamadım. Ancak bu yeni albümlerinin çok güzel olduğunu düşünüyorum. Ancak anladığım kadarıyla Strokes'ı çıkış tonuyla beğenen bir çok insan da bu albümü fazla beğenmemiş. Grup, yeni albümündeki çalışmaların neredeyse herbirinde farklı bir soundu yakalamaya çalışmış ve bunu az çok başarmış diyebiliriz. Özellikle Ize of the World ve Heart in a Cage çok güzel şarkılar.

Belle and Sebastian - Life Pursuit
İskoç topluluğun yıl başında yayınlanacak yeni albümünü 4-5 defa dinleyebildim. İçinde Act of the apostle, Funny Little frog gibi çok güzel çalışmalar bulunsa da ne yazık ki bu albümün Belle and Sebastian için sıradan olduğunu söyleyebilirim. Hele bu sene içinde yayınlanan toplama albüm Push the bartender to open new wounds'ı dinlerseniz ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız. Özellikle eski çalışmaları ile kıyaslandığı zaman bu albümün çok daha basit melodilerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

The Books - Lost and Safe
Avant-garde müzik dergisi Wire'ın 2005'in en iyi albümü seçtiği Lost and Safe'i son bir haftadır dinliyorum ve çok beğendiğimi söyleyebilirim. NY'lu bağımsız elektronik ve post rock ikilisi The Books'un bu çalışması belki salt melodi arayışındaki konvansyonel indie-rock dinleyicisine biraz aykırı gelebilir. Ancak düşük hacimli ama sofistike bir arkaplan müziğinin üzerine konuşmalar, filtresiz yansıtılan düşünceler ve ilintisiz ses kayıtların eklenmesiyle, müzik dinleme alışverişinde alışılagelmiş belirli bir melodi-şarkı sözü karşılığı belirli bir bireysel tecrübe-duygu edinimi sürecinden farklı olarak dinleyiciyi cok daha serbest bırakan bir albüm bu.

Sevgiler,

Haydar

4 yorum:

swedish afro dedi ki...

çok güsel bi keşif yazısı olmuş..hemen çalışmalara başladım bakalım neler bulacağız..

Adsız dedi ki...

Best regards from NY! comment cpu dans la barre des tache Hp large format plotter Lamictal for depression patient findings of side effects Suzuki tadashi training music lamborghini f150 Free married milfs

Adsız dedi ki...

Looking for information and found it at this great site... film editing schools

Adsız dedi ki...

Best regards from NY! »