Cuma, Aralık 23, 2005

Dinlediğim albümler - The Books, Jens, Jana vb.

The Books
Merhaba,

Buraya fazla uğrayamadığımdan bahsetmiştim, zaten beş haftalık bir projenin de ortasında olduğumuz için yeni albümlere fazla yer veremiyorum. Ancak, bu yeni çalışmaları dinlemediğim anlamına tabii ki gelmiyor. Bu aralar yanımda dolaştırdığım albümler;

Jens Lekman - Oh you are so quiet Lens Jens Lekman
Geçtiğimiz sene ilk albümünü çıkaran Norveçli sanatçının single ve B-Side çalışmalarında oluşan bu albüm bence çok eğlenceli. Gerek şarkı müzikler, gerekse de şarkı sözleri ile kendini belli eden bir çalışma. Biraz Jonathan Richman, biraz da Kings of Convenience'in karışımı olmuş diyebiliriz. Bu arada Jens Lekman'in tam yeni albümünü yayınlayacakken, yazdığı şarkıları beğenmeyip, bundan vazgeçerek müzik harici bir iş aramaya başlaması ancak İskandinav ülkelerinde bulunan adil gelir dağılımının bir sonucu olsa gerek.

Jana Hunter - Black Unstaring Heirs of Doom
Bir çok eleştirmenen göre 2005 yılının en başarılı albümlerineden birini çıkaran Davendra Banhart'in yakın arkadaşı olan Jana Hunter'in albümü, Davendra'nın Cripple Crow'una çok benziyor. Eğer o çalışmayı beğendiyseniz bunu da kesin beğenirsiniz diye düşünüyorum. Folk tabanlı, vokal ağrlıklı, çok yavaş bir çalışma.

Rogue Wave - Descended Like Vultures
Subpop'un en son yayınladığı albümlerden biri olan Descended Like Vultures, özellikle 2006 yılında daha bir ünlü olacak gibi geliyor bana. Zaten Avrupa'ya gelmesi için bir sure geçmesi gerekiyor sanirsam. Neredeyse tüm şarkılarda bulunan catchy melodiler sayesinde bu grubun popüler olacağına kesin gözüyle bakıyorum.

The Strokes - First Impressions on Earth
Strokes'in modern müzik dünyasına çok şey kattığını düşünsem de hiç bir zaman onları en beğendiğim gruplar arasında sayamadım. Ancak bu yeni albümlerinin çok güzel olduğunu düşünüyorum. Ancak anladığım kadarıyla Strokes'ı çıkış tonuyla beğenen bir çok insan da bu albümü fazla beğenmemiş. Grup, yeni albümündeki çalışmaların neredeyse herbirinde farklı bir soundu yakalamaya çalışmış ve bunu az çok başarmış diyebiliriz. Özellikle Ize of the World ve Heart in a Cage çok güzel şarkılar.

Belle and Sebastian - Life Pursuit
İskoç topluluğun yıl başında yayınlanacak yeni albümünü 4-5 defa dinleyebildim. İçinde Act of the apostle, Funny Little frog gibi çok güzel çalışmalar bulunsa da ne yazık ki bu albümün Belle and Sebastian için sıradan olduğunu söyleyebilirim. Hele bu sene içinde yayınlanan toplama albüm Push the bartender to open new wounds'ı dinlerseniz ne demek istediğimi çok daha iyi anlarsınız. Özellikle eski çalışmaları ile kıyaslandığı zaman bu albümün çok daha basit melodilerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

The Books - Lost and Safe
Avant-garde müzik dergisi Wire'ın 2005'in en iyi albümü seçtiği Lost and Safe'i son bir haftadır dinliyorum ve çok beğendiğimi söyleyebilirim. NY'lu bağımsız elektronik ve post rock ikilisi The Books'un bu çalışması belki salt melodi arayışındaki konvansyonel indie-rock dinleyicisine biraz aykırı gelebilir. Ancak düşük hacimli ama sofistike bir arkaplan müziğinin üzerine konuşmalar, filtresiz yansıtılan düşünceler ve ilintisiz ses kayıtların eklenmesiyle, müzik dinleme alışverişinde alışılagelmiş belirli bir melodi-şarkı sözü karşılığı belirli bir bireysel tecrübe-duygu edinimi sürecinden farklı olarak dinleyiciyi cok daha serbest bırakan bir albüm bu.

Sevgiler,

Haydar

Salı, Aralık 20, 2005

2003 yılı


Merhaba,

Dün tamamladığımız 2003 yılı seçkileri programına 12 şarkı sığdırmayı başardık.

1. Belle and Sebastian - Wrapped up in books
2. Architecture in Helsinki - The Owl's go
3. Postal Service - Brand New Colony
4. Yeah Yeah Yeahs - Maps
5. Jet - Are you gonna be my girl
6. The Crimea - Baby Boom
7. The Coral - Pass it on
8. The Dandy Warhols - You were the last high
9. The Thrills - Santa Cruz (You are not that far)
10. Blur - Out of time
11. Cat Power - Werewolf
12. Notwist - Pick up the phone

Haydar

Pazartesi, Aralık 19, 2005

Çok uzun zaman oldu


Merhabalar,

Yılın bu dönemleri her zaman için en çok çalıştığım zamanlar olmuştur. Genellikler Kasım - Şubat arasında kafamı kaşıyacak vakit bulamam. Bütün gün bilgisayarın başında oturduktan sonra da insanın bir daha internet göresi gelmiyor. Yani diyeceğim o dur ki, şu aralar blogumu fazla güncelleyemiyorum ve bu durum bir bu kadar daha devam edecekmiş gibi gözüküyor.

Peki bu aralar programda ne yapıyorum derseniz. Aralık ayının başında beri Alara ve Eren ile beraber bir ay sürecek bir kosept program dizisi hazırlıyoruz. 2001 ile 2005 arasında yıl yıl en beğendiğimiz şarkıları çalıp, o günleri anıyoruz. Şu zamana kadar 2001 ve 2002 yıllarının üzerinden geçtik, bugün de 2003 programı yapacağız. Öyle geriye dogru bir sayma seklinde degil, karisik olarak calabildigimiz kadar parça çalmaya çalışıyoruz o yıllardan.

Aşağıda 2001 ve 2002 yıllarının playlistlerini bulabilirsiniz.

2001
1. Spoon - Everything hits at once
2. Badly Drawn Boy - Once around the block
3. The Strokes - Last Nite
4. The White Stripes - We're gonna bi friends
5. Moldy Peaches - Who's got the crack
6. James - Getting away with it (all messed up)
7. Royksopp - Remid me
8. The Shins - Caring is creepy
9. Rapture - Out of the raced and on to the tracks
10. Manu Chao - Bixo
11. Gorillaz - Clint Eastwood
12. Yann Tiersen - La Valse d'Amelie
13- Divine Comedy - Perfect Lovesong
14 - Heavenly - Shallow

2002
1. The Flaming Lips - Yoshimi battles the pink robots
2. Rilo Kley - Capturing Moons
3. The Walkmen - We've been had
4. Hot Hot Heat - No Not Now
5. The Libertines - The good old days
6. The Streets - Too much brandy
7. Ballboy - I lost you but I found country music
8. Wilco - Jesus etc.
9. Cinerama - Health and Efficency

Haydar