Pazartesi, Ağustos 28, 2006

Bu hafta yeniler


Merhaba,

Bayağı uzun zamandır programda yeni çikan albümlere yer vermemiştim. Hem bu The Trip derlemesi hem de işlerimin yoğunluğundan yeni albümleri dinlemeye fırsatım olmamıştı. Ancak geçtiğimiz haftaiçi uzun zamandır dinlemek istediğim albümlere gözatma şansım oldu.

Öncelikle Pitchfork'un önerdiği yeni gruplardan I'm from Barcelona ile başlayabiliriz. 29 kişilik kadrosuyla Polyphonic Spree'yi andıran İsveçli topluluğun ilk albümü "Let me introduce you to my friends" 26 Nisan'da piyasaya çıkmasına rağmen ancak dinleyebildik. Çok sesli ve çok neşeli bir tonu var bu çalışmanın, bu yaz günlerinde bol bol dinlenebilir.

Gene pitchfork'un önerdiklerinden Junior Boys ve TV On the Radio'nun yeni albümleri ise arka arkaya dinlemeye çok müsait. İki albüm de indie-elektronik ile post-rock arasındaki çizgide gidip geliyor. Bu albümleri sevmek için biraz emek harcamak gerekiyor, ama sonra sonbaharin soundtrack'i olmaya adaylar.

Paolo Nutini ise kendi çalıp söyleyenler dünyasına adım atmış gencecik bir isim. 19 yaşındaki İtalyan baba'dan olma, Glascow'lu anneden doğma Nutini'nin ilk albümü 17 Temmuz'da yayınlandı. Tarzı biraz Kings of Leon'a benziyor diyebilirim.

The Pipettes İngiltere'nin yeni gruplarindan bir tanesi. Puantiyeli elbiseleri, kemik gözlükleri ve mini etekleriyle 60'lari yeniden yaşayan üç deli kızın biraraya gelmesi oluşturulmuş bir grup. Eleştirmenlerin grubun ilk albümleri "We are the Pipettes" hakkındaki yorumları ise bayağı çelişkili. Örnek olarak Pitchfork çok iyi diye nitelendirirken, Uncut sadece iki yıldız vermiş. Aslında albümü dinlediğiniz zaman her iki ucun da neden bu kadar farklı değerlendirdiklerini anlamak mümkün. Bir yandan ilkel denebilecek, çok basit bir müzik ve ortaokul sözleri ancak bir yandan da bu tazrın bilerek ve isteyerek yapılmasındaki derinlik. Müzikal olarak olmasa bile bu tarzı Art Brut ile kıyaslayabilir miyiz acaba?

Tam bir günümüz brit rock topluluğu Razorlight'in kendi adlarıyla anılan yeni albümleri de 17 Temmuz'da piyasaya çıkan albümlerden. Grubun 2004 yılında çıkan ilk albümü "Up all night" da çok güzel olmasına rağmen o sene piyasaya çıkan Franz Ferdinand gibi isimlerin gölgesinde kalmıştı.

Geçen senenin en güzel albümlerinden birini çıkaran Sufjan Stevens bu sene de o albümün devamı niteliğinde "The Avalance" ı yayınladı. Amerika'daki 50 eyalete adanmış 50 albüm projesinin ikinci ayağı olan "Illinoise" in geçen sene piyasaya çıkmıştı. Bu albüm ise Illinoise'e konmamış parçalar ve B-side'lardan oluşuyor. Sufjan en son okuduğum bir röpörtajında projemi bitirmek için 200 yaşına kadar yaşamam lazım demiş. Allah uzun ömür versin....

Amerikalı Neo-Pschodelic rock toplulupu Espers ikinci albümü "Espers II" 26 Nisan'da piyasaya çıkarmış olmasına rağmen ben ancak dinleyebildim. Gerçekten çok başarılı, bence ilk albümleri de bir o kadar güzeldi. Çok huzurlu ve derin bir çalışma.

Son günlerin en çok konuşulan albümlerinden bir tanesi de modern rock sanatçılarının yorumladığı Serge Gainsbrough şarkıarından oluşan "Monseiur Gainsbroug: Revisited" isimli albüm. İçimde Cat Power, Placebo, Michael Stipe, Tricky, Marianne Faithful, Jarvis Cocker gibi bir çok ismin çalışması var. Objektif olmak gerekirse bir kısım yorumlar gerçekten çok güzel olmuş, bir kısmı ise hiç olmamış. Ancak gene de bu albümü edinmekte fayda var.

Guillemots da gene bağımsız rock dünyasının çok konuştuğu yeni isimlerden biri. Gerek müzik dergilerinde, gerekse de bağımsız müzik satan yabancı plak dükkanlarının listelerinde ön sıralara çıkabilmiş bir albüm "Through the windowpane". Her yöneyle tam bir indie-rock kokan albümü dinlemesi ise gayet keyifli..

Dün akşamın şarkı listesini aşağıda bulabilirsiniz.

1. The Pipettes - We are the pipettes 2.48
2. Razorlight - In the mourning 3.43
3. Blood Meridian - Your boyfriend's blues 2.07
4. Paolo Nutini - Jenny don't be hasty 3.29
5. I'm from barcelona - We are from barcelona 3.02
6. Sufjan Stevens - Adlai Stevenson 2.34
7. Golden Smog - Cure for this 3.48
8. Guillemots - Made up lavesonf #43 3.41
9. Shearwater - Seventy-four, seventy-five 3.21
10. Espers - Cruel Storm 5.17
11. Cat Power & Karen Elson - I love you (Me either) 5.17
12. TV on the Radio - Tonight 4.27

Salı, Ağustos 22, 2006

This is Hardcore

Jarvis Cocker'in derlediği "The Trip" adlı albümü iki hafta üst üste çaldıktan sonra bu haftaki programa bir Pulp şarkısı ile başlamak gerek diye düşündüm. Ne zamandan sonra "This is Hardcore" albümünü dinleyince bu albümün ne kadar iyi olduğunu bir daha anladım diyebilirim. Bu haftanın playlisiti aşağıdaki gibiydi....
 1. Pulp ? I am a man

 2. Stuart A. Staples ? The Path

 3. Sufjan Stevens ? Concerning the UFO Sigting me

 4. Divine Comedy ? Arthur C. Clark's mysterious world

 5. Stereolab ? The Spiricles

 6. Julian Cope ? I'm living in the room they found Saddam in

 7. Blur ? Sunday, Sunday ? Modern Life is Rubbish

 8. Richard Hawley ? Wait for me

 9. Leonard Cohen ? Suzanne

 10. Scott Walker ? Jesse

 11. Animal Collective ? Did you see the words?

 12. Saint Etienne ? Only love can break your heart

Perşembe, Ağustos 17, 2006

The TripGene çok uzun bir zamandır yazmadım buraya. Neyse önemli bir albümden bahsedeyim o zaman. Family Recordings'in yayınladığı "The Trip" diye bir seri var. Böyle müzik camiasındaki güzel insanların müzikal yolculuklarını anlatan derlemeler yapıyorlar. Bu serinin en son çıkan albümü Pulp'ın solisti Jarvis Cocker ve bassisti Steve Mackey'in derlediği... Carl Orff'dan, Jonathan Richman'a alakalı alakasız sürprizlerle dolu harika bir derleme... İki haftadır bu albümü çalıyorum, herkese acil tavsiye ederim..

Disc 1
1. Carl Orff - Gassenhauer
2. The Birthday Party - Release The Bats
3. Porter Wagoner - Rubber Room
4. Psychic TV - Just Drifting
5. Dory Previn - Lady With The Braid
6. Bob Lind - Cool Summer
7. Gene Pitney - 24 Sycamore
8. Animated Egg - Sock It My Way
9. The Beach Boys - Feel Flows
10. Bonnie Dobson - Winter's Going
11. Arlo Guthrie - I'm Going Home
12. Bobby Bare - Don't Think Twice
13. Alan Vega - Jukebox Babe
14. OMD - Waiting For The Man
15. Human League - Rock 'n' Roll
16. Lieutenant Pigeon - Villain
17. Add N To (X) - King Wasp
18. The Fall - Lost In Music
19. Moondog - Pastoral

Disc 2
1. Elton Motello - Jet Boy Jet Girl
2. Polecats - John I'm Only Dancing
3. Electronicat - Wop Do Wop
4. Johnny Wakelin - In Zaire
5. Quixotic - Mortal Mirror
6. Jonathan Richman - Egyptian Reggae
7. Lee Hazlewood - Pour Man
8. Screaming Lord Sutch - Flashing Light
9. John Cooper Clarke - Beasley Street
10. David Essex - Rock On
11. George De La Rue - Les Visiteurs
12. Sonny Bono - Pammie's On A Bummer
13. The Everly Brothers - I Wonder If I Care As Much
14. Dion - Purple Haze
15. Neil Sedaka - Going Nowhere
16. Ronald Binge - Sailing By