Pazartesi, Ağustos 28, 2006

Bu hafta yeniler


Merhaba,

Bayağı uzun zamandır programda yeni çikan albümlere yer vermemiştim. Hem bu The Trip derlemesi hem de işlerimin yoğunluğundan yeni albümleri dinlemeye fırsatım olmamıştı. Ancak geçtiğimiz haftaiçi uzun zamandır dinlemek istediğim albümlere gözatma şansım oldu.

Öncelikle Pitchfork'un önerdiği yeni gruplardan I'm from Barcelona ile başlayabiliriz. 29 kişilik kadrosuyla Polyphonic Spree'yi andıran İsveçli topluluğun ilk albümü "Let me introduce you to my friends" 26 Nisan'da piyasaya çıkmasına rağmen ancak dinleyebildik. Çok sesli ve çok neşeli bir tonu var bu çalışmanın, bu yaz günlerinde bol bol dinlenebilir.

Gene pitchfork'un önerdiklerinden Junior Boys ve TV On the Radio'nun yeni albümleri ise arka arkaya dinlemeye çok müsait. İki albüm de indie-elektronik ile post-rock arasındaki çizgide gidip geliyor. Bu albümleri sevmek için biraz emek harcamak gerekiyor, ama sonra sonbaharin soundtrack'i olmaya adaylar.

Paolo Nutini ise kendi çalıp söyleyenler dünyasına adım atmış gencecik bir isim. 19 yaşındaki İtalyan baba'dan olma, Glascow'lu anneden doğma Nutini'nin ilk albümü 17 Temmuz'da yayınlandı. Tarzı biraz Kings of Leon'a benziyor diyebilirim.

The Pipettes İngiltere'nin yeni gruplarindan bir tanesi. Puantiyeli elbiseleri, kemik gözlükleri ve mini etekleriyle 60'lari yeniden yaşayan üç deli kızın biraraya gelmesi oluşturulmuş bir grup. Eleştirmenlerin grubun ilk albümleri "We are the Pipettes" hakkındaki yorumları ise bayağı çelişkili. Örnek olarak Pitchfork çok iyi diye nitelendirirken, Uncut sadece iki yıldız vermiş. Aslında albümü dinlediğiniz zaman her iki ucun da neden bu kadar farklı değerlendirdiklerini anlamak mümkün. Bir yandan ilkel denebilecek, çok basit bir müzik ve ortaokul sözleri ancak bir yandan da bu tazrın bilerek ve isteyerek yapılmasındaki derinlik. Müzikal olarak olmasa bile bu tarzı Art Brut ile kıyaslayabilir miyiz acaba?

Tam bir günümüz brit rock topluluğu Razorlight'in kendi adlarıyla anılan yeni albümleri de 17 Temmuz'da piyasaya çıkan albümlerden. Grubun 2004 yılında çıkan ilk albümü "Up all night" da çok güzel olmasına rağmen o sene piyasaya çıkan Franz Ferdinand gibi isimlerin gölgesinde kalmıştı.

Geçen senenin en güzel albümlerinden birini çıkaran Sufjan Stevens bu sene de o albümün devamı niteliğinde "The Avalance" ı yayınladı. Amerika'daki 50 eyalete adanmış 50 albüm projesinin ikinci ayağı olan "Illinoise" in geçen sene piyasaya çıkmıştı. Bu albüm ise Illinoise'e konmamış parçalar ve B-side'lardan oluşuyor. Sufjan en son okuduğum bir röpörtajında projemi bitirmek için 200 yaşına kadar yaşamam lazım demiş. Allah uzun ömür versin....

Amerikalı Neo-Pschodelic rock toplulupu Espers ikinci albümü "Espers II" 26 Nisan'da piyasaya çıkarmış olmasına rağmen ben ancak dinleyebildim. Gerçekten çok başarılı, bence ilk albümleri de bir o kadar güzeldi. Çok huzurlu ve derin bir çalışma.

Son günlerin en çok konuşulan albümlerinden bir tanesi de modern rock sanatçılarının yorumladığı Serge Gainsbrough şarkıarından oluşan "Monseiur Gainsbroug: Revisited" isimli albüm. İçimde Cat Power, Placebo, Michael Stipe, Tricky, Marianne Faithful, Jarvis Cocker gibi bir çok ismin çalışması var. Objektif olmak gerekirse bir kısım yorumlar gerçekten çok güzel olmuş, bir kısmı ise hiç olmamış. Ancak gene de bu albümü edinmekte fayda var.

Guillemots da gene bağımsız rock dünyasının çok konuştuğu yeni isimlerden biri. Gerek müzik dergilerinde, gerekse de bağımsız müzik satan yabancı plak dükkanlarının listelerinde ön sıralara çıkabilmiş bir albüm "Through the windowpane". Her yöneyle tam bir indie-rock kokan albümü dinlemesi ise gayet keyifli..

Dün akşamın şarkı listesini aşağıda bulabilirsiniz.

1. The Pipettes - We are the pipettes 2.48
2. Razorlight - In the mourning 3.43
3. Blood Meridian - Your boyfriend's blues 2.07
4. Paolo Nutini - Jenny don't be hasty 3.29
5. I'm from barcelona - We are from barcelona 3.02
6. Sufjan Stevens - Adlai Stevenson 2.34
7. Golden Smog - Cure for this 3.48
8. Guillemots - Made up lavesonf #43 3.41
9. Shearwater - Seventy-four, seventy-five 3.21
10. Espers - Cruel Storm 5.17
11. Cat Power & Karen Elson - I love you (Me either) 5.17
12. TV on the Radio - Tonight 4.27

4 yorum:

irmik dedi ki...

oh be, yaz playlistlerini de ogrenelim ne olup bittigini pitchfork okumadan.

Adsız dedi ki...

ӏnѕpiring stoгy therе.
What hapрened after? Take care!

Hеre is my web sitе; CarbonPoker Offer

Adsız dedi ki...

Hello, i feel thаt i saω you ѵiѕitеd my blοg ѕo і camе tο go bаck the
choosе?.I'm attempting to in finding issues to enhance my website!I assume its ok to make use of some of your ideas!!

My web blog - BlackChipPoker Promotions ()

Adsız dedi ki...

you arе гeally a good webmaster. The web sitе
loading speeԁ is amаzing. It sort οf feels that
you are doіng any unique trick. In additiоn, The contentѕ aгe masterwоrk.
you hаνe performed a great actіvity on
this subject!

my ѕitе; CarbonPoker Bonus