Pazartesi, Mayıs 23, 2005

23 Mayıs

Selam,

Bugünkü programa biraz hızlı başlayacağım. İlk parça eski Suede elemanları Bernard Butler ve Brett Anderson'un yeni grupları The Tears'dan "Branded". Aslında bu birleşmenin ilk ürünü olan parçayı (refugees) bir bootleg olarak çalmıştım. Geçen ay single olarak yayınlandı ve bu hafta çalacğım parça ise o singledaki diğer 3 parçadan biri. Bu arada grubun albümü ise Haziran başında piyasada olacak.

Bilindiği üzere geçen hafta Oasis'in yeni albümündeki ilk single olan Lyla' adlı parçaya yer vermiştim. Kişisel olarak bu parçadan fazla hoşlanmadığımı söyleyebilirim. Ancak, albümün ortalaması kesinlikle bu parçadan çok daha üstün. Bu hafta yer vereceğim "The importance of being idle" Lyla'dan daha sofistike.

The Magic Numbers geçen senenin sonunda çıkardıkları Hymn for Her adlı singleları ile dikkatleri üzerine çekmişti. İlk albümlerinin çalışmaları sürerken bir yandan da Chemical Brothers'ın yeni albümünde bir parçaya eşlik etmişlerdi. Haziran başında bu grubun da ilk albümü sonunda çıkıyor. Kesinlikle bayağı beğenileceğinden emin olduğum bu albümden çalacağım parçanın adı "Love me like you"

Caesars aslinda 95'den beri Isveç'de varolan bir topluluk. Ancak adlarını duyurmaları yeni iPod Shuffle reklamında çalan şarkıları "Jerk it out" ile ancak 2005 yılına rastlıyor. Bu parçanın da yer aldığı yeni albümleri Paper Tigers'dan seçtiğim parça ise "Spirit".

Caesars'ın ardından The Features geliyor yeni albümleri Exhibit A ile aynı adı taşıyan şarkıları ile. The Features soundu da Caesars'ınki gibi, bu yüzden ark arkaya iyi gittiklerini düşünüyorum.

The Hold Steady'nin parçası How a resurrection really feels'ı geçen hafta süre yetmediği için çalamamıştım. bu yüzden bu haftaya kaydı, hem geçen haftanın akışına çok uymuyordu, bu hafta daha iyi oldu.

Editors'dan geçen hafta bahsetmiştim. Single'larında bulunan diğer parça "Dust in the sunlight" bu hafta playlistte.

Bu haftanın en iyi gruplarından biri The Boxer Rebellion. 2 Mayıs'da "Exits" adlı ilk albümünü çıkaran gruptan seçtiğim parçanın adı "Absentee". İsmini 1900 yılında çin'de yabancılara karşı isyan eden bir gruptan alan topluluğun albümündeki parçalar birbirinden güzel ve beklenmedik.

KT Tunstall yeni bir bayan vokal, tarzı biraz Tori Amos'u andırsa da müziği daha sert ve derin. Yalnış hatırlamıyorsam Avusturalyalı olması lazım.

Hal ise Rough Trade'in yeni gözdelerinden İrlandalı bir topluluk. Aslında sene başından beri çeşitli yerlerde iyi eleştiriler alan bu gurubu uzun zamandır çalmak istiyordum. Ancak bu güne kadar bir türlü fırsatını bulamadım. Kendileri ile aynı ismi taşıyan albümleri 10 Mayıs tarihinde yayınlandı. Bu albümden seçtiğim parçanın adı "What a lovely dance"

Sonic Youth konserine 1 hafta kala onlardan çalacağım parça ise bir The Carpenters yorumu "Superstar". Normalde hiçbir sonic youth albümünde yer almayan bu şarkı 1994 yılında çıkan Carpenters Tribute albümünde yer aldı. Bilindik Sonic Youth tarzının dışında olmasına rağmen grubun yeteneklerini gözler önüne sermesi açısından çok önemli.

Playlisti aşağıda bulabilirsiniz.

Sıra Sanatçı Şarkı Albüm
1 The Tears Branded Refugees EP
8 Oasis The importance of being idle Don't believe the truth
3 The Magic Numbers Love me like you The Magic Numbers
4 Caesars Spirit Paper Tigers
5 The Features Exhibit A Exhibit A
6 The Hold Steady How a resurrection really feels Seperation Sunday
7 Editors Dust in the sunlight Munich EP
8 The boxer rebellion The absentee Exits
9 KT Tunstall Falsa Alarm Eye to the telescope
10 HAL What a lovely dance Hal
11 Sonic youth Superstar If I were a carpenter


Sevgiler,

Haydar

Hiç yorum yok: