Pazartesi, Mayıs 30, 2005

30 Mayıs, Sonic Youth, Grip

Merhaba,

Bugün Sonic Youth konseri var ama ben hastayım. Bütün haftasonunu evde yatarak geçirdikten sonra bugün işe gelebilmeme rağmen zamansız bastıran soğuk terler akşamki konsere gitmemi engelleyecek gibi gözüküyor. Bugünkü programda da olgun bir erkek sesi selamlayacak dinleyicileri.

Şu anda o kadar çok içim sıkılıyor ki şu yazıyı yazmakta bile zorlanıyorum.

Bu günkü programın playlistini aşağıda bulabilirsiniz.

Sıra Sanatçı Şarkı Albüm
1 Foetus Blessed Everything Love
2 Sonic Youth Candle Daydream Nation
3 The Boxer Rebellion Never Knowing how or why Exits
4 Teenage Fanclub Cells Man-Made
5 Of Montreal I was never young The Sunlantic twins
6 Clem Snide End of love End of love
7 Lucinda Williams Essance Live @ Fillmore
8 The Duke Spirit Darling you're mean Cuts across the Land
9 Colleen Bubbles which on the water swim The Golden morning Breaks
10 Antony and the Johnsons Fistfull of love I am a bird now
11 Magnolia Electric Co The night shift lullaby What comes after the blues

Sevgiler,

Haydar

Pazartesi, Mayıs 23, 2005

23 Mayıs

Selam,

Bugünkü programa biraz hızlı başlayacağım. İlk parça eski Suede elemanları Bernard Butler ve Brett Anderson'un yeni grupları The Tears'dan "Branded". Aslında bu birleşmenin ilk ürünü olan parçayı (refugees) bir bootleg olarak çalmıştım. Geçen ay single olarak yayınlandı ve bu hafta çalacğım parça ise o singledaki diğer 3 parçadan biri. Bu arada grubun albümü ise Haziran başında piyasada olacak.

Bilindiği üzere geçen hafta Oasis'in yeni albümündeki ilk single olan Lyla' adlı parçaya yer vermiştim. Kişisel olarak bu parçadan fazla hoşlanmadığımı söyleyebilirim. Ancak, albümün ortalaması kesinlikle bu parçadan çok daha üstün. Bu hafta yer vereceğim "The importance of being idle" Lyla'dan daha sofistike.

The Magic Numbers geçen senenin sonunda çıkardıkları Hymn for Her adlı singleları ile dikkatleri üzerine çekmişti. İlk albümlerinin çalışmaları sürerken bir yandan da Chemical Brothers'ın yeni albümünde bir parçaya eşlik etmişlerdi. Haziran başında bu grubun da ilk albümü sonunda çıkıyor. Kesinlikle bayağı beğenileceğinden emin olduğum bu albümden çalacağım parçanın adı "Love me like you"

Caesars aslinda 95'den beri Isveç'de varolan bir topluluk. Ancak adlarını duyurmaları yeni iPod Shuffle reklamında çalan şarkıları "Jerk it out" ile ancak 2005 yılına rastlıyor. Bu parçanın da yer aldığı yeni albümleri Paper Tigers'dan seçtiğim parça ise "Spirit".

Caesars'ın ardından The Features geliyor yeni albümleri Exhibit A ile aynı adı taşıyan şarkıları ile. The Features soundu da Caesars'ınki gibi, bu yüzden ark arkaya iyi gittiklerini düşünüyorum.

The Hold Steady'nin parçası How a resurrection really feels'ı geçen hafta süre yetmediği için çalamamıştım. bu yüzden bu haftaya kaydı, hem geçen haftanın akışına çok uymuyordu, bu hafta daha iyi oldu.

Editors'dan geçen hafta bahsetmiştim. Single'larında bulunan diğer parça "Dust in the sunlight" bu hafta playlistte.

Bu haftanın en iyi gruplarından biri The Boxer Rebellion. 2 Mayıs'da "Exits" adlı ilk albümünü çıkaran gruptan seçtiğim parçanın adı "Absentee". İsmini 1900 yılında çin'de yabancılara karşı isyan eden bir gruptan alan topluluğun albümündeki parçalar birbirinden güzel ve beklenmedik.

KT Tunstall yeni bir bayan vokal, tarzı biraz Tori Amos'u andırsa da müziği daha sert ve derin. Yalnış hatırlamıyorsam Avusturalyalı olması lazım.

Hal ise Rough Trade'in yeni gözdelerinden İrlandalı bir topluluk. Aslında sene başından beri çeşitli yerlerde iyi eleştiriler alan bu gurubu uzun zamandır çalmak istiyordum. Ancak bu güne kadar bir türlü fırsatını bulamadım. Kendileri ile aynı ismi taşıyan albümleri 10 Mayıs tarihinde yayınlandı. Bu albümden seçtiğim parçanın adı "What a lovely dance"

Sonic Youth konserine 1 hafta kala onlardan çalacağım parça ise bir The Carpenters yorumu "Superstar". Normalde hiçbir sonic youth albümünde yer almayan bu şarkı 1994 yılında çıkan Carpenters Tribute albümünde yer aldı. Bilindik Sonic Youth tarzının dışında olmasına rağmen grubun yeteneklerini gözler önüne sermesi açısından çok önemli.

Playlisti aşağıda bulabilirsiniz.

Sıra Sanatçı Şarkı Albüm
1 The Tears Branded Refugees EP
8 Oasis The importance of being idle Don't believe the truth
3 The Magic Numbers Love me like you The Magic Numbers
4 Caesars Spirit Paper Tigers
5 The Features Exhibit A Exhibit A
6 The Hold Steady How a resurrection really feels Seperation Sunday
7 Editors Dust in the sunlight Munich EP
8 The boxer rebellion The absentee Exits
9 KT Tunstall Falsa Alarm Eye to the telescope
10 HAL What a lovely dance Hal
11 Sonic youth Superstar If I were a carpenter


Sevgiler,

Haydar

Pazartesi, Mayıs 16, 2005

16 Mayıs

Merhaba,

Bu haftaki programda önümüzdeki aylarda ülkemize konsere gelecek grupların yanı sıra yeni albümleri uzun zamandır beklenen bazı toplulukların çalışmalarından örnekler verecegim. Bagimsiz pop-rock ikilisi Damon and Naomi 4 Haziran'da Babylon'da. Bu yıl içinde çıkan son albümlerinden bir Harrison coverı While my guitar gently weeps, 30 Mayıs'daki sonic youth konserinden evvel bence gelmiş geçmiş en iyi sonic youth albümü olan Daydream Nation'dan Kissability ve 9 Haziran'da Park orman'da sahne alacak The Chemical Brothers'ın son albümü push the button'dan The magic numbers ile beraber yorumlanöış bir parça close your eyes bahsettiğim parçalar arasında.

Bunun dışında geçen senenin sonundan beri ColdPlay, Oasis ve White Stripes'in yeni albümlerinin çıkacağı biliniyordu. Ne tesadüftür ki üçü de Haziran başında piyasada olacak. Bu grupların son single'larını da bu programda bulabilirsiniz.

Editors ise çok yeni bir grup. İlk albümlerinin kayıtlarını daha yeni tamamlamışlar, yaz aylarında yayınlanması bekleniyor. Ancak 2. singleları MTV2'de gösterilmeye başlandı bile. Şimdilik adlarında fazla bahsedilmese bile en kısa süre içinde ikinci bir Bloc Party çıkışı ile karşılaşabiliriz. Tek handikapları Interpol'e çok benziyorlar.

The Hold Steady ve The Boy least likely to be ise Pitchfork'un son keşifleri. Özellikle The Boy least likely to be'yi bayağı beğendiğimi söyleyebilirim.

Architecture in Helsinki ise geçtiğimiz sene ilk albümlerini çıkan Avusturalyalı ilginç bir sekizli. Hiç vakit kaybetmeden bu sene de yeni bir albüm çıkardılar.

Paolo Conte ise tek kelimeyle nefis...

Playlisti aşağıda bulabilirsiniz...

Sıra Sanatçı Şarkı Albüm
1 Paolo Conte Molto Lontano Elegia
2 Damon and Naomi While my guitar gently weeps The Earth is blue
3 The Chemical Brothers Close your eyes Push the button
4 Architecture in Helsinki Neverevereverdid In case we die
5 Sonic Youth Kissability Daydream Nation
6 The White Stripes Blue Orchid Blue Orchid EP
7 Editors Munich Munich EP
8 Oasis Lyla Lyla EP
9 The Hold Steady How a resurrection really feels Seperation Sunday
10 The Boy least likely to Paper cuts The best party ever
11 Coldplay Talk X&Y

Sevgiler,

Haydar

Pazartesi, Mayıs 09, 2005

9 Mayıs

Selam,

Bugünkü programda yeni çalacağım birkaç grupla beraber, eskilerden birşeylere de yer vereceğim. Shining, The Frames, Lou Barlow ve Psapp ilk dafe programda yer alacak. Yanı sıra 30 Mayıs'da Venue'de konser verecek Sonic Youth'dan dan bir parçaya yer veriyorum. Geçen haftalarda bahsettmiştim Eels'in yeni albümü bence güzel diye. Bu hafta bu albümden bir parçaya yer vereceğim. Hot Hot Heat'den Dirty Mouth'da var bu hafta playlist'de. Mainstream olacak bir parça olarak düşünsem de başta biraz dinlemek fena olmaz. Morrissey'in konser albümü'den bahsetmiştim sanırsam. Bu hafta da ondan bir parça ile devam ediyorum. "Shoplifter of the world unite" Umarm beğenirsiniz.

Sıra Sanatçı Şarkı Albüm
1 Shining Goretext Weather Report In the kingdom of kitsch you will be a monster
2 The Frames Fake Burn the maps
3 Hot Hot Heat Dirty Mouth Elevator
4 Martha Wainwright These flowers Martha Wainwright
5 Eels The other shoe Blinking Lights and other revelations
6 Paolo Conte Elegia Elegia
7 Lou Barlow Holding Back the year Emoh
8 Psapp Tiger, my friend Tiger, my friend
9 Sonic Youth Tunic (song for Karen) Goo
10 Pete Yorn For Nancy (cos already it is) Musicforthemorningafter
11 Morrissey Shoplifter of the world unite Live at Earl's court
12 Laika 44 Robbers Silver apples of the moon

Sevgiler,

Haydar

Cumartesi, Mayıs 07, 2005

Salı, Mayıs 03, 2005

Düzeltme

Selam,

Dünkü programda zaman kısıtlamasından dolayı Super Furry Animals yerine Patti Smith'in Horses albümünden Free Money adlı parçayı çaldım. Bu arada Horses çıkalı 30 sene olmuş, breh breh breh....

Sevgiler,

Haydar

Pazartesi, Mayıs 02, 2005

1 yayın dönemi bitti

Selam,

Daha ne olduğunu bile anlamadan Açık Radyo'daki programımın ilk yayın dönemi bitti bile. Bugün itibari ile ikinci yayın döneminin ilk programını yapıyor olacağım.

Bu haftaki programa geçen hafta çaldığım Decemberists ile devam edeceğim. Özellikle kısa bir hikaye nitelğindeki şarkısı The Mariner's Revenge song bence çok güzel. Bunun dışında ingiletere'nin yeni gruplarından biri olan Hard-Fi de bu hafta programa ilk kez konuk olacak. Gelecek konserler şerefine birer Ian Brown, Super Furry Animals ve Garbage şarkıları da programda. Garbage'den seçtiğim şarkı ise geçen ay çıkan son albümleri Bleed Like Me'den.

Bu haftanın bombası ise Morrissey'in son konser albümü Live at Earls court. Gerçekten mükemmel bir konser albümü. Adamın sesi yıllar geçtikçe daha da iyi oluyor.

Sıra Sanatçı Şarkı Albüm
1 Hard ? Fi Cash Machine Cash Machine
2 The Decemberists The mariner's revenge song Picaresque
3 Six organs of admittance Procession of cherry blossom spirits School of the flower
4 Vic Chesnutt What do you mean? Ghetto Bells
5 Mia doi todd Deep at sea Manzanita
6 Nerina Pallot Everybody's gone to war Fires
7 Garbage It's all over but the crying Bleed Like me
8 Super furry animals The piccolo snare Phantom Power
9 Ian Brown Longsight Solarized
10 Morrissey November spawned a monster Live at Earls court

Sevgiler,

Haydar